Sku: A0716-042B
Introducing the EMCO 42” D x 10” H Manhole with Black, Composite, Bolt-Down Lid, part # A0716-042B. This composite manhole cover is designed to provide a lightweight and strong solution for your application. With various sizes, skirting material options, and lid choices, you can customize it to fit your specific needs.
The specifications of the A0716-042B are as follows: the lid color is black, lid diameter is 43.8”, overall diameter is 45.2”, clearhole ID is 38.5”, skirt ID is 42.5”, overall height is 10”, and it weighs 50 lb.